Investicijska platforma prvič tudi v Sloveniji
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Verjetno smo skoraj vsi že slišali za razne investicijske platforme za množično financiranje. Ena izmed najbolj znanih platform za množično financiranje je gotovo Kickstarter, ki je tudi marsikateremu slovenskemu ustvarjalcu ali podjetju omogočilo začetni kapital za razvoj in proizvodnjo ideje. Sedaj je takšna investicijska platforma prvič prišla tudi v Slovenijo. Imenuje se Conda in je platforma za množično investiranje, katere cilj je spodbuditi zlasti majhna podjetja, ki sicer zelo težko pridobivajo finančna sredstva.

platforma za množično financiranjePlatforma Conda izvira iz Avstije in ima kar 85 % uspešnost projektov. K nam prihaja zaradi iskanja novega potenciala in širitve na balkanski trg. Ta avstrijska platforma združuje kar 5.200 investitorjev, do sedaj pa so za 44 podprtih projektov uspeli zbrati preko 8 in pol milijonov evrov. Širitev v Slovenijo tako pomeni vstopno točko za nadaljnjo širitev na Balkan. Investitorji lahko z svojim vložkom (minimalni vložek je 100 evrov) finančno pomagajo obetavnim podjetjem iz Slovenije, lahko pa pomagajo tudi avstrijskim, nemškim, slovaškim in švicarskim podjetjem. Nagrada za pomoč je rast podjetij.

Je Condo povsem enak Kickstarterju?

Ne, Condo ni enak platformi za množično financiranje zagonskega kapitala, kot je poleg Kickstarterja tudi Indiegogo. Pri platformi Condo gre namreč za investicijsko platformo, pri kateri investitor namesto končnega izdelka dobi odstotke od uspešnosti projekta, ki ga je finančno podprl. Investicijska platforma tako za investitorja pomeni finančno nagrado, platforme za množično financiranje tipa Kickstarter pa za tistega, ki projekt podpre, pomenijo nagrado v obliki končnega izdelka ali moralno zadoščenje. Condo torej deluje tako, da investitor vloži najmanj 100 evro. V kolikor podjetje zraste za 5-krat, tudi investitor lahko dobi 5-kratnik vrednosti, ki jo je vložil. Vložki so različni – vse od 100 pa do 5.000 evrov. Investitor prejme tudi vsakoletne 4,5 % obresti,na koncu pogodbenega razmerja pa še bonus od rasti podjetja in vračilo investicije. Na ta način lahko zaslužijo in v podjetja vlagajo tudi majhni vlagatelji, ki niso bajno bogati in katere ne zanima izključno dobiček, temveč kakovost, družbena odgovornost, izgradnja blagovne znamke, spreminjanje sveta na bolje, itd.  Investiranje je tudi povsem varno, saj v primeru, da podjetju cilja ne uspe doseči, investitorji dobijo povrnjen denar.

© 20. 04. 2024 - turkish-embassy. Optimizacija spletnih strani.